דלג לתוכן המרכזי
טלפון להזמנות 09-7687110

מס' ספק משהב"ט: 83189222

מחפשים מלגזונים? המאמר הזה בשבילכם!

מלגזונים

מלגזונים הם סוג של כלי רכב המשמש להעמסה ושינוע מטענים למרחקים קצרים, הפעולה הזו מתאפשרת הודות לזרועות הפלדה של המלגזה, המוכנסות מתחת למטען. המלגזונים של היום, הם תוצר משוכלל של המלגזה הראשונה, אשר הומצאה בשנת 1917 ע"י חברה לייצור תמסורת- תיבת הילוכים. הכוונה הייתה לייעל את התנועה של חלקים וחלפים כבדים. מאז עברו המלגזונים, שינויים ושיפורים עצומים והפכו להיות ציוד חובה בענפי המסחר והתעשייה. הן משמשות סדנאות עבודה, מפעלים, מרכזים לוגיסטיים, מחסנים ועוד. יש מלגזות המוגדרות כציוד מכני הנדסי, ויש מלגזות להרמת מכולות וכן מלגזות חשמליות קטנות, וסוגים של מלגזה ידנית המשמשות בדרך כלל להרמת סחורה למדפים במחסנים ועוד. בארה"ב ובמדינות אחרות, נחקקו חוקים ותקנות מיוחדים לשימוש והפעלת מלגזה.

מבנה המלגזה

מלגזונים הם סוג של כלי רכב והנוהג בהם חייב ברישיון למלגזה. זהו כלי עם גלגלים המופעלת באמצעות תיבת הילוכים וחלקי הנעה שונים כמו במכונית. בצדה האחורי של המלגזה יש משקולת מברזל, אשר מאזנת על המשא שהמלגזה נושאת. בחזית כל מלגזה יש מוט דמוי תורן אשר תפקידו הוא להרים, להנמיך ולהטות משא בהתאם למיקום בו הוא צריך להיות מונח. התורן מתפקד באמצעות מערכת הידראולית והוא מורכב ממתלים לצורך פעולות ההנמכה או ההרמה. אליו מחוברים מוטות פלדה בשרשראות ואליהן שתי זרועות פלדה, עליהן מעמיסים את המטען הזקוק לשינוע. לצורך הרמת משטחי סחורות, מיוצרים משטחי עץ מיוחדים שזרועות המלגזה נכנסים לתוך חורים שנפערו בהם, במיוחד לצורך כך. בנוסף קיים משטח אנכי המונע מהמשא לזוז וגורם ליציבות המשא. מגן מתכת נמצא מעל כיסא הנהג, מחוזק ע"י עמודים ומגן על הנהג במקרה חלילה של נפילת סחורה. הדוושות והמתגים המפעילים את המלגזה נמצאים בתא הנהג.

סוגי מלגזונים

  • יש סוגים שונים של מלגזות, המיועדות ומותאמות לצרכים שונים:
  • מלגזון חצי חשמלי עד 1500 ק"ג.
  • מלגזה ידנית עד 400 ק"ג.
  • מלגזון הרמה חשמלי של 1 טון.
  • מלגזון חשמלי מפעיל עומד 1.5. טון.
  • מלגזון חשמלי תלת שלבי 1.5. טון

מה עושים המלגזונים?

מלגזונים מיוצרים בקיבולות ויכולות שונות. יכולת ההעמסה שלהן הן מ-400 ק"ג ויש גם מלגזות להעמסה של 5 טון. מפעיל המלגזה שולט בהעלאה והנמכה של זרועות פלדה, ויכול לשלוט גם בשיפוע הזרועות. ישנן מלגזונים עם מערכת הידראולית המאפשרות שליטה מרחוק על הזרועות וביניהן, מלגזונים עם חלקי אחיזה בחביות או מצוידות בצבתים  המשמשים למשל במחסנים של שטיחים, או מלגזונים שבמקום זרועות הפלדה מצוידים בזרוע עגולה מפלדה. מלגזות מדורגות עפ"י עומס מקסימלי ומרכז כובד. אסור להעמיס על מלגזה יותר מהמותר. בגלגלים האחוריים של המלגזה יש מערכת היגוי, המאפשרת למפעיל תמרון בפינות צרות. המלגזה והמשא עליה מהווים יחידה אחת, ומרכז הכובד משתנה עם כל תזוזה. לא מומלץ להסיע את המלגזה במהירות בפניות, כדי להימנע חלילה מהתהפכות מסוכנת.

מלגזונים בכל מחסן לוגיסטי

קשה לתאר מה היה מצב עולם המסחר ללא מלגזונים. אלה משמשים להעמסה ולפריקת סחורה מאניות משא, ממטוסים, וממשאיות המובילות אותן אל מרכזים לוגיסטיים ומחסנים. מלגזות ידניות, חשמליות וחצי חשמליות, נמצאות היום בכל מחסן ובכל מפעל שיוצאות ממנו סחורות. היכולת שלהן להרים משא כבד ולהעמיסו על מדפים, או לחלופין לפרוק משא ולשנע אותו למשאית, מקצר את זמני העבודה שבעבר היו נעשים בצורה ידנית עם עגלות ידניות במשקלים קטנים. הודות ליכולות המשוכללות של המלגזות, ניתן להוסיף קווי ייצור, להעמיס יותר סחורות במחסנים על מידוף מתאים, ולשווק הרבה יותר סחורות ממה שניתן היה פעם. עבודה עם מלגזה חוסכת גם כוח אדם, שבעבר תפקידו היה להרים ולהעמיס סחורות בכל מחסן. היום מלגזונים עושים את זה, והם עושים את זה הכי טוב.

אולי יעניין אותך גם: עגלות משטחים , מלגזות ידניות

מלגזונים

צור קשר