עגלת משטחים חשמלית

עגלת משטחים חשמלית בעולם המסחר

עולם המסחר מתנהל במשטחים. אלה מכונים גם “רפסודה” וכל הסחורה העולמית, בכל מקום בעולם מועברת באמצעותם באוויר, ביבשה ובים.  מדובר על מתקן שטוח בדרך כלל עשוי מעץ, עליו מעמיסים מוצרים בצורה יציבה ואותו עוטפים בדרך כלל בחוזקה עם עטיפה של פלסטיק חזק מאוד. אלה יועברו בסופו של דבר על ידי עגלת משטחים חשמלית למקומם הבא וזה יכול להיות שינוע משטחים מאניה למשאית וממנה למחסן, מרכז לוגיסטי ועוד. מהם יצאו המשטחים לנקודות השיווק. כאמור רוב המשטחים עשויים מעץ, וחלקם המינורי מחומרי גלם כמו מתכת, נייר או פלסטיק. חדירתם של המשטחים החלה, עם השימוש במכולות- קונטיינרים להעמסת סחורה באניות ועוד. הסיבה לכך היא שהרצפה של המכולה שטוחה ולכן אפשר להעמיס עליה בצורה מסודרת משטחים של סחורות. 

ציוד מתקדם בכל מחסן

בעידן הזה של ריבוי מוצרים ושפע כמותו לא היה עד היום, חושבות החברות המייצרות ציוד למחסנים, מהם כלי העבודה הכי טובים ומהירים שאפשר להשתמש בהם היום, כדי לעמוד בקצב השיווק של מוצרים לרשתות. מדובר לעתים על מזון שעלול להתקלקל, או מוצרים שחייבים להגיע במהירות לשיווק, לכן עגלת משטחים חשמלית היא כלי עבודה חובה בכל מחסן קטן או גדול, מרכז לוגיסטי ועוד.

על רוב המשטחים ניתן להעמיס סחורות במשקל של טון, ויש משטחים לעומס נמוך או גבוה יותר. בארה”ב לבדה נמצאים בכל עת בשימוש כשני מיליארד משטחים ומיוצרים יותר מחצי מיליארד. לעגלת משטחים חשמלית יש זרועות אשר מתוכננות כך שייכנסו בדיוק למקום בו אפשר לנעוץ אותם במשטחים ולהרים אותם. 

כל משטח זקוק לעגלת משטחים חשמלית 

כאשר מסדרים סחורה על גבי משטחים, ומשנעים אותם באמצעות עגלת משטחים חשמלית, יש יכולת להגיע להיקפים יותר גדולים של סחורה, וזה בהחלט מתאים לעידן השפע של הייצור הנוכחי. המשטח עצמו מאפשר שינוע מהיר וקל ולמשטחים עצמם יש תקנים וגן גודל מסוים, בהתאם לציוד בו משתמשים לשינוע שלהם. 

כמעט כל מפעל ייצור עושה שימוש במשטחים. הם מפחיתים את עלות האחסון משום שניתן גם להעמידם זה על גבי זה, וחוסכים במקום אחסון. גם מכוניות על משטחים ניתן להעמיס בצורה זו והמשטחים מספיק חזקים כדי לשאת אותם.

משטחים במקום חביות וארגזים

עד תחילת המאה העשרים, לא היו משטחים ולכן גם לא הייתה עגלת משטחים חשמלית. מי שרצה להעמיס סחורות עשה זאת על גבי חביות וארגזים. כדי להגן על סחורות היו לוקחים לוח עץ פשוט, מחברים אותו עם מסמרים שתי וערב כדי שיגן על הסחורה. משטח העץ של היום הוא הרבה יותר מאסיבי ומשודרג. הרחבת השימוש במשטחים החלה עם חדירתה של המלגזה אולם כיום עגלות המשטחים הן הציוד לשינוע משטחים בכל מרכז לוגיסטי, מחסן, מרכז שיווק ועוד. עגלת משטחים יכולה לשלוט בגובה המזלג וגם להטות את המשטח בזווית מסוימת, כך שפעולת שינוע המשטחים הפך להיות יותר קל ובטוח. 

ארגון התקנים הבינלאומי ISO קבע שש מידות של משטחי שינוע והם מפורים בתקן ISO6780. יש גם התייחסות למידות של המשטחים וגם התייחסות למדינות המסוימות בהם הם נדרשים. 

משטח השינוע המקובל למשל באירופה נקרא אירופלט והוא נבנה לפי התקנים של האיחוד האירופי. הגודל הנפוץ הוא  12X120X80 ומי שמייצר את המשטחים הללו באירופה חייב לקבל אישור מהתאחדות המשטחים. זו מפקחת גם על ממדי המשטח אבל גם על איכות העץ, סוגי המסמרים ועוד. 

קראו גם על: עגלת משטחים חצי חשמלית

דילוג לתוכן